RELACJA Z VI KONFERENCJI KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH – SMAKI LUBELSZCZYZNY W PONIATOWEJ

W niedzielę 23 czerwca odbyła się już VI Konferencja Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Lubelszczyzny w Poniatowej. Niezmiennie od 2019 roku wydarzenie przygotowane z myślą o szerzeniu dziedzictwa kulinarnego, skupia się na prezentowaniu walorów Województwa Lubelskiego, których nie sposób wymienić. Koła, które odwiedziły nas tak licznie a było ich około 30 przygotowały stoiska na których prezentowały swój dorobek, wyroby rękodzielnicze, a także częstowały tradycyjnymi potrawami. Odwiedzający mieli doskonałą okazję skosztować i rozsmakować się w wyśmienitej kuchni lubelskiej. Na przystrojonych stoiskach królowały swojskie wędliny, przetwory, ciasta i wiele innych pyszności. Koła Gospodyń Wiejskich pielęgnują wspaniałe polskie obyczaje, są częścią kultury i tradycji regionalnej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą na placu przy ul. Brzozowej. Eucharystia koncelebrowana była przez ks. proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej dr Piotra Petryka i ks. Huberta Suszka. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe Ochotniczych Jednostek Pożarnych z terenu Gminy Poniatowa. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej, której dowodził kapelmistrz Jarosław Mielko.

Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk dokonał oficjalnego otwarcia wydarzenia, witając jednocześnie przybyłych gości wśród których obecni byli m.in. wicemarszałek Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Lubelskiego Kamila Grzywaczewska, dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie Agnieszka Drozd-Bownik, zastępca dyrektora KOWR OT Lublin Zenon Rodzik, dowódca 18. Brygady Zmotoryzowanej w Poniatowej dowódca płk Zbigniew Padyjasek, zastępca dowódcy płk Sebastian Grell oraz szef sztabu ppłk Marcin Sudek, dowódca 24. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kraśniku ppłk Michał Zając, komendant Powiatowy Policji w Opolu Lubelskim nadkom. Jarosław Kurczak, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim kapitan Sebastian Pyć, komendant Komisariatu Policji w Poniatowej kom. Krzysztof Wciseł, w imieniu dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim kpt. Monika Pyda, władze samorządowe Gminy Poniatowa oraz okolicznych gmin, dyrektorzy, prezesi jednostek organizacyjnych Urzędu Miejskiego, zastępca burmistrza Aneta Poniatowska, sekretarz gminy Dominik Molesta, skarbnik Anna Ruta oraz Rada Miejska w Poniatowej i kierownicy wydziałów. W tej ważnej chwili uczestniczyli także przedsiębiorcy, sponsorzy, przedstawiciele samorządu wiejskiego oraz organizacje pozarządowe.

W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, który objął honorowym patronatem VI Konferencję, głos zabrała dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie Agnieszka Drozd-Bownik.

W bogatej części artystycznej mogliśmy zobaczyć piękne występy w wykonaniu:

– dzieci ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy (Przedszkole Miejskie w Poniatowej/ Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Kowali)

– młodszej i starszej grupy cheerleaderek z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Poniatowej,

– Młodzieżowej Orkiestry Dętej, grup tańca nowoczesnego oraz Zespołu Tańca Ludowego z CKPiT, zespołu Vocal.

W klimat pełen folkloru idealnie wpisywały się również zespoły śpiewacze: ,,Nadzieja’’, ,,Zielone Sioło’’, ,,KGW Kraczewianie’’, ,,Kapela Ludowa’’, ,,KGW z Karczmisk’’, ,,Dziecięca Kapela Ludowa’’ ,,Kowalanki’,,Poniatowianki’’.

W ramach Konferencji odbył się I Etap Konkursu Kulinarnego pn. ,,Bitwa Regionów’’, którego organizatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Adresatami konkursu były oczywiście Koła Gospodyń Wiejskich, a ich zadaniem było przygotowanie potrawy regionalnej na podstawie własnej receptury i z wykorzystaniem tutejszych, lokalnych produktów. Dania oceniała powołana komisja: Magdalena Szkabuła – pracownik KOWR, Tomasz Niradka – ekspert kulinarny, Piotr Huszcz – ekspert regionalny. Oceny dokonywano pod względem kompozycji smakowej składników, aromatu potrawy, tekstury poszczególnych elementów potrawy, wykonanie i sposób prezentacji potrawy konkursowej, m.in. regionalne elementy dekoracyjne i estetyka podania. Laureatami zostali:

Miejsce I – Koło Gospodyń Wiejskich „Janowiczanki” w Janowicach

  • potrawa – „Placuszki Lubelskie z chipsem z bekonu podane na kwaśnej swojskiej śmietanie

Miejsce II – Koło Gospodyń Wiejskich w Żabiej Woli

  • potrawa – „Zupa krem z pędów dzikiego chmielu”

Miejsce III – Koło Gospodyń Wiejskich „Bez Granic” w Karczmiskach

  • potrawa – „Gołąb na bobowej pierzynce”

Nie był to jedyny konkurs w którym KGW mogły ze sobą rywalizować. Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej było organizatorem dwóch konkursów na ,,Najpiękniejsze Stoisko’’ oraz ,,Domową nalewkę’’. Wyjątkowym stoiskiem, które zajęło I miejsce było to przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Bez granic” w Karczmiskach Drugich, II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Plizinie, III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Szczuczkach Kolonii. Komisja postanowiła wyróżnić także KGW „Nasza Bychawka w Bychawie Trzeciej, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Spławach. Nagrody w konkursie ufundowała firma Max Elektro – Grzegorz Wosik.

Najlepszą nalewką, pełną smaku i przygotowaną według domowej receptury okazała się być ta od Koła Gospodyń Wiejskich w Plizinie. Panie zwyciężyły zgłaszając do konkursu trunek pn. ,,Śliwkowy Raj’’. II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowie – ,,Nalewka z kwiatu bzu czarnego’’, III miejsca ex aequo zdobyły – Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Wronowskiej, nalewka ,,Aronia z miętą’’ i KGW „Bez Granic” z Karczmisk Drugich, nalewka ,,Mirabelkowy zawrót głowy’’. Wyróżnienia otrzymały: KGW w Mełgwi, KGW „Nasza Bychawka” w Bychawie Trzeciej, KGW „Rubin” w Zadolu.

We współorganizacji Urzędu Miejskiego w Poniatowej oraz firmy Herbapol Lublin S.A. powstał konkurs ,,Smaki Lata’’, którego zadaniem było przygotowanie orzeźwiającego napoju na bazie ziół i owoców. A tak prezentują się wyniki:

Miejsce I- KGW w Dąbrowie Wronowskiej,

Miejsce II – KGW w Kowali Pierwszej,

Miejsce III – KGW „Wóleckie Babeczki”.

Sponsorem nagród w konkursie „Smaki Lata” była firma Herbapol Lublin S.A.

Tego dnia na placu powstała prawdziwa strefa wojskowa. Obecni na niej żołnierze, służba więzienna, straż pożarna i policja prezentowała zainteresowanym sprzęt, pojazdy tj. Rosomak, Żmija, Couger. Ochotnicy mieli okazję zapoznać się z ich specyfikacją, a także nauczyć się pomocy medycznej – resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomach i wysłuchać wielu ciekawych prelekcji. Jednak największe wrażenia związane z tematem militarnym, szczególnie na twarzach najmłodszych wywołały pokazy działań taktycznych i walki wręcz.

Wieczorem na poniatowskiej scenie wystąpiła grupa Melo oraz gwiazda wieczoru, czyli Andrzej Piaseczny z Zespołem. Koncert wokalisty wzbudził zachwyt publiczności, a w szczególności jeden z  najbardziej znanych utwór ,,Chodź, przytul, przebacz’’. Na scenie mogliśmy usłyszeć także takie hity jak ,,Śniadanie do łóżka’’, czy też utwór Zbigniewa Wodeckiego ,,Z Tobą chcę oglądać’’ świat, we wspólnym wykonaniu z Katarzyną Lisowską.

W ramach promocji Województwa Lubelskiego hasło ,,Lubelskie Smakuj Życie’’ było promowane na balonie, banerach reklamowych. Na telebimie podczas wydarzenia wyemitowano filmy promujące piękne Województwo Lubelskie z logotypem ,,Lubelskie Smakuj Życie”. Konferansjerzy – Katarzyna Rymanowska-Kuzioła oraz Marcin Snuzik w trakcie wydarzenia informowali uczestników, że ,,Partnerem wydarzenia VI Konferencji Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Lubelszczyzny w Poniatowej jest Województwo Lubelskie ,,Lubelskie Smakuj Życie!’’.

#Lubelskie

#KierunekLubelskie

https://www.lubelskie.pl/

Dziękujemy współorganizatorom, sponsorom i uczestnikom VI Konferencji Kół Gospodyń Wiejskich.

Było nam niezmiernie miło tworzyć wspólnie z Wami to wyjątkowe wydarzenie!

Zachęcamy Państwa do obejrzenia galerii zdjęć, którą publikujemy na naszym Facebooku – link —> KONFERENCJA 

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content