Nadzieja

Od ponad 30 lat (rok zał. 1982) Zespół Estradowy „Nadzieja” wnosi niekwestionowany wkład w rozwój amatorskiej działalności artystycznej. Uświetnia wszystkie lokalne uroczystości, bierze udział w imprezach powiatowych i wojewódzkich oraz ogólnopolskich przeglądach Artystycznego Ruchu Seniorów w Bydgoszczy. Zespół zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta RP. Zespół mimo wieloletniej działalności nieustannie się rozwija tworząc coraz to nowsze, doskonalsze utwory. Oryginalne teksty w połączeniu ze znanymi melodiami i ikrą „Nadziejanek” to niesamowita mieszanka, która na długo pozostaje w pamięci. Zespół „Nadzieja” co środę spotyka się w Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej w sali nr 7, gdzie odbywają się ich próby.

Z kart historii zespołu dowiadujemy się, że powstał on w październiku 1982 r. przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Poniatowej, który miał swoją siedzibę w Zakładowym Domu Kultury. Pierwszy skład zespołu tworzyły Panie: Regina Nadzieja, Zuzanna Goliszek, Antonina Podgórska, Anna Jastrzębska, Janina Urbańska, Teresa Mazurek, Krystyna Majcher, Halina Mech. Pierwszym instruktorem i akompaniatorem zespołu była pani Halina Cisz, od której pan Dariusz Gołofit – obecny opiekun “Nadziei” – uczył się nauki gry na akordeonie. W ciągu 30 lat swego istnienia zespół uświetniał wszystkie lokalne uroczystości, brał udział w imprezach powiatowych i wojewódzkich oraz ogólnopolskich przeglądach Artystycznego Ruchu Seniorów w Bydgoszczy, zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia, wśród których warto wymienić: Grand Prix oraz I miejsce w Bydgoszczy podczas Ogólnopolskich Spotkań Artystycznego Ruchu Seniorów; I miejsce w Lublinie podczas Wojewódzkich Spotkań Artystycznego Ruchu Seniorów. Nie ma uroczystości w naszym mieście, na której zespół nie występował: Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Seniora, jubileusze i święta państwowe. Największy wkład w twórczość zespołu wniosła pani Regina Nadzieja, która tworzyła satyryczne teksty komentujące rzeczywistość. Drugą, równie ważną autorką tekstów, była pani Zuzanna Goliszek. Obydwu pań już nie ma z nami ale ich twórczość ciągle jest obecna w repertuarze zespołu Nadzieja.


30 lat to okres w którym dużo może się zmienić tak jak zmieniał się na przestrzeni lat skład Nadziei. Obecnie do zespołu należą panie: 
Dominika Mędrek,
Danuta Słowicka, 
Janina Stępień, 
Anna Pluta, 
Teresa Grelewska, 
Teresa Grodzińska, 
Genowefa Kawka.

Zespołem kieruje pan Dariusz Gołofit.

Dnia 9 grudnia 2012 roku obchodziliśmy Jubileusz 30-lecia działalności Zespołu  Estradowego “Nadzieja”. Niezwykle podniosłą chwilą był moment wręczenia Odznaki Honorowej “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Pana Bogdana Zdrojewskiego, na ręce instruktora Zespołu “Nadzieja” pana Dariusza Gołofita, wręczyła pani Hanna Bisewska-Samson z Departamentu Narodowych Instytucji Kultury.

kobiety w granatowych sukienkach na scenie
zespół ludowy kobiet ubrany w granatowe stroje
kobiety ubrane na ludowo, obok nich mężczyzna grający na akordeonie
kobiety w granatowych sukienkach, przed nimi stół z białym obrusem , na stole duży kolorowy tort
kobiety w granatowych sukniach na scenie, śpiewają do mikrofonów, w tle zielony baner
Skip to content