Relacja z I dnia PONIATOWIANEK

18 czerwca 2022 roku był dniem w którym odbyła się IV Konferencja Kół Gospodyń Wiejskich Smaki Lubelszczyzny pn. Kasza skarbem natury oraz Piknik Rodzinny ,,Produkt Polski” – mający na celu promocję Województwa Lubelskiego.

Na placu przy ulicy Brzozowej można było podziwiać stoiska KGW, a także popróbować pysznych tradycyjnych potraw, ciast i dań regionalnych. Przeprowadzone były również warsztaty rękodzielnicze wikliniarskie, malarskie i kulinarne. W czasie konferencji odbył się etap powiatowy VII edycji konkursu kulinarnego dla KGW ,,Bitwa Reginów” z powiatu Opolskiego. Do konkursu zgłoszonych zostało 15 dań regionalnych.

Pierwszy dzień uroczystości rozpoczął się polową Mszą Świętą w intencji rolników i mieszkańców Województwa Lubelskiego o godzinie 15:00.

Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk i Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT Lublin Kamila Grzywaczewska oficjalnie powitali zaproszonych gości i zebranych mieszkańców.

Następnie wszyscy mogliśmy oglądać występy ludowe i folklorystyczne wykonaniu zespołów: Kowalanki, Zagrody Razem,  Nadzieja, Zielone Sioło, Błękitne Korale, BeFolk.

W ramach promocji Województwa Lubelskiego w logowanym namiocie ,,Lubelskie Smakuj życie” Urzędu Marszałkowskiego rozdawane były ulotki, mapy i inne materiały promocyjne. Ponadto uczestnicy mogli zapoznać się z tradycyjnym lubelskim strojem ludowym, w które były ubrane Pani z  KGW, gwarą powiślańską i tradycyjnymi potrawami Lubelskimi.

Hasło ,,Lubelskie Smakuj Życie” było promowane na balonach, winderach a także banerach reklamowych tuż przy scenie.

Na telebimie podczas wydarzenia emitowany był filmik promujący Województwo Lubelskie w logotypem ,,Lubelskie Smakuj Życie”.

Rozstrzygnięte zostały konkursy, m.in. konkurs na ,,Eko-wianek”, na strój ekologiczny ,,Eko-moda”, konkurs ,,Na tradycyjne stoisko”.

Serca publiczności skradła pełna energii i dobrego humoru Pani Zofia Zychman z KGW Wałowianki, która rozbawiła wszystkich swoimi monologami w gwarze powiślańskiej.

Lokalna Grupa Działania ,,Owocowy Szlak” przygotowała pokaz kulinarny i zaprezentowała informacje na temat produktu lokalnego. Wyemitowany został filmik promujący ,,Lubelsko-podkarpacki szlak karpia”. Ochotnicy mogli spróbować przygotowaną podczas pokazu zupę z karpia. Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich można było zdegustować tradycyjne specjały kuchni lubelskiej.

Gwiazdą tego wieczoru był zespół TOP ONE.

Tuż po koncercie na scenie w wykonaniu Zespołu Taneczno-Ludowego mogliśmy podziwiać obrzęd świętojański. W asyście światła wraz z wiankami wszyscy zebrani udali się nad staw w parku miejskim by tam puścić je na wodę tak jak nakazuje tradycja.

Zakończeniem dnia była ,,Zabawa na dechach”, trwająca do późnych godzin w akompaniamencie zespołu READY.

Link do fotorelacji na naszym Facebooku 🙂

https://www.facebook.com/ckpitponiatowa/posts/pfbid0gPfwDSZnMXgRxS6JsuSK51WzCCESNKMcQDtcJ9LbR5G3v8NdMKQ46hVJ8YRjFSBl

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content