Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja tradycyjnie o godz.12.00 została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w pw. Ducha Świętego w Poniatowej. Następnie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem pamięci narodowej na Placu Konstytucji 3 Maja 1791 r. przez Burmistrza Poniatowej Pawła Kaczmarczyka wraz z Zastępcą Burmistrza Anetą Poniatowską, Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Baranowską oraz następujące delegacje: Rady Miejskiej w Poniatowej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Członków Zarządu Powiatu Opolskiego Michała Kramka i Wojciecha Furtaka. Podczas uroczystych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja zachowując wszelki środki ostrożności uczestniczył sztandar Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poniatowej, który jest przekazany pod opiekę Ochotniczej Straży Pożarnej Poniatowa – Miasto.

W tym roku 3 maja obchodzimy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To święto państwowe ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Data nie jest tu bez znaczenia. To właśnie w tym terminie 1791 roku uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni.

Złożenie kwiatów oraz uczestnictwo w Mszy Świętej odbyło się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i niestety bez obecności mieszkańców.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznych obchodów:

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja tradycyjnie o godz.12.00 została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny w…

Opublikowany przez Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej Niedziela, 3 maja 2020


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content