6 marca 2021 roku w Poniatowej odbyła się II Konferencja Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Lubelskiego „Zboża w tradycji kulinarnej Lubelszczyzny”.

Program konferencji w Kinie Czyn obejmował koncerty, wykłady, prezentacje oraz finał konkursu kierowanego do KGW. Wśród gości znaleźli się m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz członek Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Kamila Grzywaczewska. Konferencja odbywała się pod patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Beaty Mazurek. Organizatorami wydarzenia była Gmina Poniatowa oraz Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej.

Ze względu na pandemię COVID 19 mogliśmy spotkać się w ograniczonym gronie. Z 1200 kół gospodyń wiejskich funkcjonujących na terenie Lubelszczyzny, na konferencji mogła spotkać się tylko część delegacji –  reprezentanci KGW Fajsławice, KGW Karmanowice, KGW Kraczewice, KGW Michalów, KGW Plizin, KGW Poniatowa Kolonia, KGW Popkowice Majdanek, KGW Spławy, KGW Sporniaczanki, KGW Stasin, KGW Sczuczki, KGW w Kowali Pierwszej, KGW w Poniatowej Wsi, KGW w Zofiance, KGW Zarzeczanki.

Prezentację ma temat „Orkisz i mąka orkiszowa – właściwości, wartość odżywcza i zastosowanie” przed zgromadzoną  publicznością przedstawił Jakub Wieczorek uczeń klasy III o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Konarskiego w Opolu Lubelskim. Podczas części artystycznej na scenie zaprezentowali się Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Dziecięca Kapela Ludowa, zespół śpiewaczy Kowalanki, zespół Poniatowianki,  zespół VOCAL, Kapela Wojciechowska a w przerwach swoimi opowieściami zabawiała zgromadzonych Zofia Zychman.

W budynku CKPiT swoje stanowiska zaprezentowali: KGW z Kowali Pierwszej, KGW z Poniatowej Wsi, KGW ze Spław, KGW „Lawenda” ze Stasina, KGW Popkowice Majdanek, KGW Zagrody oraz Eco-Vita Teresa Szkuat-Gruszczyk i firma Elewarr Sp. z o.o. Natomiast przed budynkiem CKPiT stanął mobilny piec do wypieku chleba, w którym KGW Michalów i Zamojskie Zakłady Zbożowe piekli na miejscu cebularze.

Podczas wydarzenia rozwiązano konkurs na przygotowanie „Dekoracji, przedmiotu lub ozdoby  z wykorzystaniem zbóż z terenu Lubelszczyzny”.

Wyniki konkursu:

I miejsce – KGW z Poniatowej Wsi
II miejsce  – KGW z Kowali Pierwszej
III miejsce – KGW Zagrody
Wyróżnienia: KGW Spławy, KGW Stasin, KGW Popkowice Majdanek.

Sponsorem nagród była firma Elewarr, natomiast sponsorem wyróżnień Urząd Miejski w Poniatowej.

Konferencji towarzyszyła akcja „Zima z TVP3 Lublin”. Na lubelskiej antenie TVP przez całą sobotę można było oglądać relacje na żywo z Poniatowej. Relacja z konferencji znalazła się także w wydaniu Panoramy Lubelskiej.

KLIKNIJ I ZOBACZ WIDEO ZIMA Z TVP3 LUBLIN

KLIKNIJ I OBEJRZYJ PANORAMĘ LUBELSKĄ 

KLIKNIJ I ZOBACZ RELACJE RADIA LUBLIN

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NA FACEBOOKU

 

 

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content