Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące ogromny trud pracy, włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.

Coroczna uroczystość dożynek, zapoczątkowana została przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego. Uroczystości miały ogólnopaństwowy charakter, aż do wybuchu II wojny światowej.

Do przedwojennej tradycji Dożynek Prezydenckich powrócił w 2000 roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, które po latach przybrały formę regionalną. 20 września 2009 roku tradycję Dożynek Prezydenckich wskrzesił Prezydent RP śp. Lech Kaczyński, którą następnie kontynuował Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz obecnie Prezydent RP Andrzej Duda.

Dożynki Prezydenckie 2020 r. odbyły się wyjątkowo w Pałacu Prezydenckim. Główną część uroczystości jak zawsze rozpoczęła Msza Święta w sąsiadującym kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie, po której odbyła się najbarwniejsza część Dożynek – przemarsz korowodu dożynkowego na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego oraz Ceremoniał Dożynkowy z podaniem chleba Prezydentowi RP oraz otańczeniem Pary Prezydenckiej z udziałem tancerzy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który od 2017 roku uświetnia to wydarzenie.

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie były wyjątkowe dla Gminy Poniatowa, która podczas obchodów tak ważnego ogólnopolskiego wydarzenia miała możliwość wystawienia stoiska promocyjnego nawiązującą do wystroju wiejskiej chaty w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Na stoisku promowane były wyroby przedsiębiorców: Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusza Oświęcińskiego oraz Piekarnia Zubrzyccy.

Udział w tym wydarzeniu był ważny szczególnie dla członków Dziecięcej Kapeli Ludowej z CKPiT. Nasi młodzi muzycy ćwiczący pod okiem instruktora Dariusza Gołofita podbiły serca słuchaczy utworami m.in.: „W moim ogródeczku”, „Lipka”, „Niech się kółka” , „W zielonym ogrodzie” oraz „Koko”. Para prezydencka żywo reagowała na tekst piosenek oraz chętnie pozowała do wspólnej fotografii. Dziecięca Kapela Ludowa koncertowała podczas przejścia Pary Prezydenckiej obok stoisk promocyjnych województwa lubelskiego oraz na głównym dziedzińcu umilając czas uczestnikom i gościom dożynkowym. Ten koncert zapewne długo pozostanie w pamięci naszej kapeli, dużo pozytywnych emocji, motywująca trema i świetny odbiór przez publiczność zachęcał do wykonania kolejnych i kolejnych utworów. W sumie koncert przedłużył się do godzin wieczornych, do Poniatowej dzieci wracały w poczuciu dobrze wypełnionego zadania, zmęczone ale szczęśliwe.

W delegacji promującej Gminę Poniatowa uczestniczył Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk, Zastępca Burmistrza Poniatowej Aneta Poniatowska, Dyrektor Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej Joanna Kawałek oraz pracownik wydziału promocji i obsługi inwestora Agnieszka Drozd–Bownik i przedsiębiorca Pan Tadeusz Oświeciński.

Serdeczne podziękowania za użyczenie eksponatów do wystawy: dla proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach ks. Jerzego Wesołowskiego, proboszcza Parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Bystrzycy Starej ks. Romana Bednarczyka, Pani Małgorzaty Gazdy właścicielki Kwiaciarni „Marzenie”.
Za zaangażowanie – Gospodarstwu Ogrodniczemu Tadeusza Oświecińskiego oraz sołtysowi Dąbrowy Wronowskiej Rafałowi Hysie. Za współpracę – Stowarzyszeniu na rzecz wsi Wałowice „Wałowianki”.

>>>PEŁNA FOTORELACJA<<<

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content