We wtorek 15 sierpnia odbyły się Dożynki Gminy Poniatowa w Kraczewicach. Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po zakończonej wspólnej modlitwie barwny korowód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Poniatowej wraz z pocztami sztandarowymi, władzami miasta, starostami dożynek, zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami gminy udał się na boisko WKS Poraj Kraczewice. Po przywitaniu delegacji dożynkowych przez burmistrza i złożeniu misternie wykonanych wieńców, starostowie Państwo Magda i Tomasz Misztalowie przekazali chleb dożynkowy na ręce burmistrza Poniatowej Pawła Karczmarczyka. Następnie nastąpił obrzęd dzielenia się chlebem przy dźwiękach utworu ,,Plon, niesiemy plon’’, który wykonał zespół KGW Kraczewice.
Swoją obecnością w tym dniu zaszczycili nas: w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka -Kinga Kasprzak i Marcin Jakóbczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Jan Kanthak, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych w Urzędzie Marszałkowskim – Emila Flis, dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie – Agnieszka Drozd-Bownik, kierownik biura powiatowego ARiMR w Opolu Lubelskim – Bernarda Małecka-Giza, burmistrz Opola Lubelskiego – Sławomir Plis, Starosta Opolski – Dariusz Piotrowski, proboszcz parafii Kraczewice, gospodarze tegorocznych dożynek – burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk wraz z żoną, zastępca burmistrza – Aneta Poniatowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Poniatowej – Ewa Baranowska oraz Radni Rady Miejskiej, skarbnik Gminy Anna Ruta, sekretarz Gminy Dominik Molesta, przedstawiciele służb mundurowych oraz leśnych, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Poniatowa, sołtysi, rady sołeckie, koła gospodyń Wiejskich, przedstawiciele jednostek OSP, stowarzyszeń i placówek oświatowych.
Po przemówieniach znamienitych gości oraz gospodarzy wydarzenia przeszliśmy do programu artystycznego, w którym obejrzeliśmy występy w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej, Dziecięcej Kapeli Ludowej, zespołów: Nadzieja, Kowalanki, KGW z Kraczewic, Poniatowianki, Vocal, Błękitne Korale. Gościnnie wystąpił zespół Pieśni i Tańca ,,Jawor’’ z UP w Lublinie.
Późnym popołudniem rozstrzygnięte zostały cztery konkursu, których wyniki prezentują się następująco:
Konkurs ,,Tradycyjny Wieniec Dożynkowy’’
I – KGW Szczuczki Kolonia (2000 zł)
II – KGW Kraczewice (1500 zł)
III – KGW Plizin (1000 zł)
Wyróżnienia: KGW Kowala Pierwsza, KGW Dąbrowa Wronowska, KGW Spławy, KGW Zofianka, KGW Poniatowa Kolonia, KGW Poniatowa Wieś, KGW ,,Zielone Sioło” z Niezabitowa. (500 zł)
Konkurs ,,Strach na wróble’’
I – Sołectwo Kowala Pierwsza
II – Sołectwo Niezabitów
III – Sołectwo Zofianka
Wyróżnienia: Spławy, Plizin, Poniatowa Wieś, Szczuczki Kolonia.
Zwycięzcy i wyróżnieni w tym konkursie otrzymali nagrody w postaci urządzeń kuchennych, które z pewnością przydadzą się i ułatwią pracę w kuchni.
Konkurs ,,Deser muśnięty Herbapolem’’
I – KGW Kowala Pierwsza
II – KGW Plizin
III – KGW Spławy
Wyróżnienia: KGW Poniatowa Wieś, Stowarzyszenie na Recz Rozwoju Wsi Kowala ,,Podkowa’, KGW Poniatowa Kolonia. Fundatorem nagród była Firma Herbapol.
Konkurs ,,Bezpieczne na wsi mamy – bezpieczne wakacje spędzamy’’
I – Zofia Wójtowicz, Mikołaj Napiórkowski
II – Julia Pietras
Wyróżnienia: Natalia Pietras, Klaudia Przepiórka, Gabriela Jacak, Hanna Pietras.
Upominki w konkursie dla najmłodszych zostały ufundowane przez KRUS).
Sołectwa, koła gospodyń wiejskich oraz dzieci biorące udział w konkursach otrzymały wspaniałe nagrody i dyplomy.
Nagrody przekazane przez Ministra Edukacji i Nauki otrzymali także uczniowie szkół z terenu Gminy Poniatowa, którzy w minionym roku szkolnym zdobyli najlepsze wyniki w nauce.
Gwiazdą tegorocznego święta plonów był zespół ,,Weź nie pytaj’’, którego występ porwał wszystkich do tańca i do wspólnego śpiewania. Nie obyło się bez bisu i wspólnego zdjęcia. Kontynuacją imprezy była zabawa na dechach z zespołem Bayera Dance, która trwała do późnych godzin.
Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło kulinarnych pyszności, można było skosztować tradycyjnego jedzenia: grochówki, chleba ze smalcem oraz kiszonym ogórkiem, swojskiej wędliny, ciast, dań z grilla. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji i zabawy na dmuchanych zamkach oraz przy stoisku Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zarówno podczas Poniatowianek tak i podczas dożynek mogliśmy zobaczyć pojazd wojskowy – MRAP, który był nie lada atrakcją.
Dziękujemy: pracownikom Urzędu Gminy w Poniatowej, sołtysom i radom sołeckim, parafii Kraczewice, strażakom z jednostek OSP, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Poniatowej, kołom gospodyń wiejskich, rękodzielnikom, służbom wojskowym i leśnym, artystom, za pomoc i współpracę. To był udany i wyjątkowy dzień. Tegorocznej uroczystości sprzyjała piękna pogoda i wspaniała atmosfera, którą tworzyli wszyscy uczestnicy dożynek.
Dożynki 2024, tak jak zapowiedział pan burmistrz odbędą się w Kowali i liczymy, że również za rok spotkamy się tak licznie! ?
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na naszym facebooku DOŻYNKI
Kategorie: Imprezy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content