Cyprian Kamil Norwid – poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka – przyszedł na świat dwieście lat temu, 24 września 1821 r. z okazji ustanowionego przez Sejm Roku Norwida, Stowarzyszenie Niezłomna Polska Dobre Słowo zaprosiło na wieczór poezji poety. Był to pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku.
W kinie „Czyn” w ramach projektu „Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid – pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku” odbył się spektakl poetycko-muzyczny z udziałem aktorów z Warszawy. Spektakl zaprezentowano także w Kowali, Kraczewicach, Dąbrowie Wronowskiej, Poniatowej Wisi, Niezabitowie, Wąwolnicy, Łaziskach.
Pojawiły się takie motywy jak naród, Europa, społeczeństwo, ojczyzna, a także takie wiersze jak „Moja Piosnka I” czy „Fortepian Szopena”. Przypomniano słowa poety „Bo piękno na to jest, by zachwycało/ Do pracy – praca, by się zmartwychwstało”. Zawiera się w nich ważne stwierdzenie, że skoro „kształtem miłości jest piękno”, to jest ono zawsze praktyczne, a uzyskuje się je przez pracę i poświęcenie.
Stowarzyszenie Niezłomna Polska Dobre Słowo było beneficjentem dotacji ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Programu Kultura Dostępna.
0 komentarzy