Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych. W naszej kulturze, zakorzenione od wieków kultywują tradycję święcenia darów, dzielenia się chlebem i wspólnego celebrowania udanych zbiorów.
Tegoroczne Święto Plonów w Gminie Poniatowa obchodziliśmy w Kowali. Część oficjalna rozpoczęła się dożynkowym korowodem pięknych wieńców, który przemaszerował teren boiska pod scenę, gdzie rozpoczęła się polowa msza święta. Liturgię w asyście sztandarów jednostek OSP, w intencji rolników oraz mieszkańców koncelebrowali ks. Łukasz Czapla oraz proboszcz Parafii Najświętszego Pana Jezusa w Kraczewicach ks. Jerzy Wesołowski. Oprawę mszy zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Jarosława Mielko. Zgodnie z tradycją nastąpił obrzęd przekazania chleba – owoc pracy ludzkich rąk, na ręce gospodarza uroczystości burmistrza Poniatowej Pawła Karczmarczyka przez Starostów Dożynkowych – Aldonę Szwed i Artura Bednarczyka. Z serca dziękujemy starostom za przyjęcie zaszczytnej funkcji. Chleb, który jest symbolem dostatku i pomyślności, tak jak mówi stary zwyczaj, został podzielony między wszystkich zebranych uczestników tego pięknego wydarzenia.
Ze słowami podziękowań oraz wyrazami szacunku do ciężkiej pracy rolników zwrócił się burmistrz Poniatowej, który w swojej wypowiedzi podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości oraz odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
W dalszej części nadszedł czas na przemówienia, które wygłosili: pułkownik Zbigniew Padyjasek Dowódca 18. Brygady Zmotoryzowanej w Poniatowej, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Michał Moskal, Karolina Nizoł – asystent społeczny Poseł na Sejm RP Anny Baluch, Marek Wojciechowski Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Joanna Kowalska Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu Lubelskim, Agnieszka Drozd-Bownik Dyrektor Departamentu Promocji Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Życzenia dla wszystkich zebranych w dalszej części uroczystości złożył także Jan Kanthak Poseł na Sejm RP.
W części artystycznej zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali, ,,Poniatowianki’’, Dziecięca Kapela Ludowa, ,,Kraczewianie’’, ,,Nadzieja’’, Kapela Ludowa, ,,Zielone Sioło’’, ,,Kowalanki’’, Vocal oraz ,,Lubartowiacy’’ z Lubartowa.
Podczas Dożynek, mogliśmy uczestniczyć w szeregu atrakcji, przygotowanych z myślą o wszystkich mieszkańcach i gościach. Bogatą wystawę lokalnych przysmaków przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich naszej gminy. To na ich stoiskach mogliśmy posmakować domowych wyrobów – pierogów, bigosu, czy ciast. Obecni podczas Dożynek żołnierze zaznajamiali zainteresowanych z wyposażeniem oraz pojazdami wojskowymi, które podczas każdego wydarzenia cieszą się dużą uwagą, szczególnie najmłodszych. Całości oprawy atrakcji podczas Dożynek dopełniły piękne dekoracje, tworzące sielską atmosferę.
Zgodnie z duchem tego święta, mieliśmy okazję wyłonić laureatów konkursów na ,,Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy’’, ,,Tradycyjny chleb korowaj w tradycji Lubelszczyzny’’ oraz najładniej udekorowaną posesję w Kowali. Poznaliśmy także zwyciężczynie konkursu na ,,Deser muśnięty Herbapolem’’. Wyniki konkursów przedstawiamy Państwu w kolejnym poście.
Niewątpliwymi gwiazdami tegorocznego wydarzenia był zespół Extazy. Zakończeniem Dożynek w Kowali była zabawa taneczna z DJ’em Efendi.
Pragniemy podziękować Urzędowi Miejskiemu w Poniatowej, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Poniatowej, Kołu Gospodyń Wiejskich w Kowali Pierwszej, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Kowala „Podkowa”, sołtysom i radom sołeckim wsi Kowala Pierwsza oraz Kowala Druga, Ludowemu Klubowi Sportowemu Draco Kowala, Kółku Rolniczemu w Kowali Drugiej, strażakom z Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnej w Kowali Pierwszej i Kowali Drugiej, kołom gospodyń wiejskich, wojsku, Szkole Podstawowej w Kowali, występującym artystom, sponsorom, za pracę i trud włożoną w organizację i przygotowanie uroczystości.
Tegoroczne Dożynki zostały objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.
Dzięki wspólnemu wysiłkowi, tegoroczne Dożynki Gminne 2024 stały się wspaniałą okazją do dziękczynienia za cały rok pracy oraz do radosnego świętowania. A w 2025 r. zapraszamy do Spław, gdzie mamy nadzieję również spotkamy się tak licznie.
Dziękujemy!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na naszym Facebooku LINK
Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content