W tym roku święta majowe, Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi i jednocześnie obchodzone święto Polonii i Polaków za granicą, będą inne niż zawsze. Pandemia, z która walczy cały świat ograniczy nas do wspólnego świętowania. Pomimo tej trudnej dla wszystkich sytuacji serdecznie zachęcamy do obchodzenia świąt w zaciszy domowym w wśród najbliższych, do wywieszenia flag, udekorowania okien, balkonów w barwy narodowe.
2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej – jeden z symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Według „Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie.
Polską flagę można spotkać wszędzie – na gmachach urzędowych, na ulicach, na zawodach sportowych… Jednak okazuje się, że nie każda flaga jest flagą. Jak to możliwe? Z okazji obchodzonego 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Program „Niepodległa” łączący różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości prezentujemy pięć faktów na temat polskiej flagi – zachęcamy do wejścia w link i przeczytania: “Flaga Polski 5 faktów…”
3 maja będziemy obchodzili 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To święto państwowe ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Data nie jest tu bez znaczenia. To właśnie w tym terminie 1791 roku uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni.
Burmistrz Poniatowej Paweł Kaczmarczyk wraz z Zastępca Burmistrza Anetą Poniatowską oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Baranowską o godzinie 12.00 tradycyjnie wezmą udział we Mszy Świętej odprawionej w Kościele Parafialnym w pw. Ducha Świętego w Poniatowej w intencji Ojczyzny. Następnie złożą tego dnia kwiaty pod pomnikami pamięci narodowej na Placu Konstytucji 3-go Maja w Poniatowej.

Złożenie kwiatów oraz uczestnictwo w Mszy Świętej odbędzie się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i niestety bez obecności mieszkańców.

Fotogaleria obchodów Narodowego Święta 3 maja z 2017 r.:

Fotorelacja 2017

Fotogaleria obchodów Narodowego Święta 3 maja z 2018 r.:

Fotorelacja 2018

Fotogaleria obchodów Narodowego Święta 3 maja z 2019 r.:

Fotorelacja 2019


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content